ISO/IEC 20000 Bilgi Teknolojisi

img

ISO/IEC 20000 Bilgi Teknolojisi

Bilgi teknolojileri hizmet yönetimi sistemi standartları üzerine verilmekte olan ISO 20000-1: 2011 belgesi, bilişim iş dünyasındaki teknolojik sürecin etkili bir yönetimi sonucunda alınabilmektedir. Yazılım donanım teknik servis hizmeti vermekte olan firmaların güvenilir ve tam teşekkülü işlemler yapabileceğini gösteren, ulusal ve uluslararası sistemlerde de geçerli belgeler arasında yer almaktadır.

 

ISO 20000-1 Belgesi Nedir?

20000 bilgi teknolojiler hizmet yönetim sistemine bağlı olan ISO 20000-1: 2011 belgesi, iş ve müşteri yükümlülüklerini yerine getirmek, profesyonel ve prestijli bir sürecin oluşturulmasını sağlamak için verilmektedir. Bu alanda sürecin belirlenmesi, kaynakların kullanılması aynı zamanda kontrollerin yapılması için ihtiyaç duyulan donanımların oluşturulmasına katkı sağlamaktadır.

Doğru uygulama, takip etme ve uluslararası standartlara ulaşmak için akredite belgelendirme firmaları tarafından yazılım donanım teknik servis hizmeti veren bilgi teknolojileri firmalarının kullanabileceği bir belge olarak geçmektedir. BT hizmetleri için geçerli olan belge, ulusal ve uluslararası hizmet alanında standartlaşmayı aynı zamanda prestijli bir işletme olmayı göstermektedir.

 

ISO 20000-1 Tarihi Süreci Nedir?

İlk olarak BS 15000 adıyla yayınlanmış olan belge, ITIL tabanlı bir standartlaşma özelliğine sahiptir. Daha sonra ISO 20000-1: 2011 belgesi olarak, bilgi teknolojileri alanında hizmet vermekte olan firmaların kullanabileceği bir belge olarak uluslararası alanda standartlaşmıştır. Sürecin yönetilmesi, uyumluluk ve devamlılık faktörlerine öncelik verilen belge alımında, 2011 yılındaki güncelleşmelerle birlikte hizmet ağı alanında farklılıklar düzenlenmiştir. Bilgi teknolojileri alanında hizmet vermekte olan firmaların alması gereken belge, standart şartlarına uygunluk, denetim ve takip sonrası firmanın alabileceği bir belge olarak kullanılmaktadır. ISO/ IEC 20000-1 belgesi olarak da geçmekte olan belge, ISO ailesine katılmış olan yönetim sistemleri arasında son güncellenmiş haliyle firmaların alabileceği prosedürlerle sunulmuştur.

 

ISO 20000-1: 2011 Belgesi Şartları Nelerdir?

ISO 20000- 1: 2011 belgesi şartları, bilgi teknoloji firmalarının hizmet yönetim sistemlerine bağlı olmaları referans niteliği taşımaktadır. Bilgi teknolojileri standartlar yönetim sistemleri belgesi almak için teknolojik alanda hizmet vermekte olan firmalar başvuru yapabilmektedir.

Uygulama ve prensiplere uygunluk beklentisi bulunmaktadır.

Standartlara uygun proses değerlendirme modelini geliştirme uygulamalarına bağlı kalmaktadır.

Standartların ve gereksinimlerin uygun olarak hizmet sistemini nasıl gerçekleştireceği konusunda planlı uygulamaları kapsamakta ve bu uygulamalar yerine getirilmelidir.

Hizmetlerin gelişimi firma ekseninde olmalı ve devamlılığı sağlanmalıdır.

İyileştirme ve planlama eksenli bir şekilde yönetimler yerine getirilmelidir.

Ulusal ve uluslararası alanda kullanıma açık olan belge prensipleri ISO/ IEC sürecini kapsamaktadır.

 

ISO 20000-1: 2011 Belgesi Faydaları Nelerdir?

BT odaklı bir çalışma sahasında olacağı için teknoloji güdümlü iyileşmelere faydalı olmaktadır. Aynı zamanda var olan hizmet haklarının neler olduğu, yetenekler doğrultusunda gerekli kurumsal desteklerin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Güvenli ve sürekli bir hizmet alanını kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. Bilgi teknolojileri üzerinden işlerin ve problemlerin ele alınmasını ve mümkün olan en kısa süreçte üstesinden gelinmesini amaçlamaktadır. Hizmet kalitesinin artmasını, firmanın prestij ve imaj kazanmasını sağlayacaktır. Geçmiş deneyimlerin tekrar hata olarak karşısına çıkmamasını, bu süreçte gereksiz işlemlerden kaçınılmasına yararı olacaktır. Aynı zamanda hizmetin sunumunda sorumluluk ve hizmet sağlayıcılık alanında profesyonel bir ilerleme sürecine tabi tutulacaktır. ISO 20000-1: 2011 belgesi bilgi teknolojileri hizmetleri yönetim sistemleri olarak, teknolojik ilerlemelere de eşlik edilmesini sağlayacaktır.

 

ISO 20000-1: 2011 Hizmet Yönetimi Sistemleri Kimler Almalıdır?

2 tür kurum ve kuruluşlara uygun görülmekte olan ISO 20000-1: 2011 belgesi, bilgi teknolojileri alanında hizmet vermekte olan birçok firmayı kapsamaktadır. Özellikle yazılım ve donanım şirketler, bilgi işlem müdürlükleri, kendi grup şirketlerine destek olmakta olan IT departmanları, Entegratör firmaları, dış müşterilere hizmet vermekte olan kurum ve kuruluşlar da dahil olmak üzere bu belgeyi alarak hem  prestij kazanabilir hem de uluslararası alanda standartlara uygun çalışmalar gerçekleştirecek yöntemler belirleyerek, gelişme sürecine gidebilir.

 

ISO 20000-1: 2011 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 20000-1: 2011 belgesi akreditasyonsuz olarak alınacak bir belgedir. Bu belgeyi almak için akreditasyon firmalarına başvuru yapılarak, belge alın sürecinin başlatılması sağlanabilir. Bilgi teknolojileri alanında hizmet vermekte olan firma ve kuruluşların belgeyi almak için yurt dışından akredite olmuş kuruluşlarla bağlantılı olan kurumlara başvuru yapması gerekmektedir.

Bilgi teknolojileri hizmetleri yönetim sistemleri üzerine sağlanan ISO 20000-1 belgesi, Türkiye’de akredite işlemi yapacak firmalar tarafından sağlanamamaktadır. Bunun için Uluslararası alana bağlı olan bir akreditasyon firması üzerinden başvuru yaparak, sistemsel özelliklere uygunluk çerçevesinde belgenin alınması mümkündür. Belge almak için internet üzerinden başvuru yapılarak, sürecin başlatılması sağlanabilir.

 

ISO 2000-1 Belgesi İçin hangi Yazılım Kullanılmalıdır?

Manage Engine Service Desk Plus yazılımı kullanılarak, ISO 20000-1: 2011 belgesi alınabilmektedir. Yazılım ve donanım alanında hizmet vermekte olan firmaların alabileceği akreditasyon belgesi, otomatize edilerek desteklenmekte ve kullanım imkanı sağlanmaktadır. ISO belgesi ağlarında belge alım aşamasında ihtiyaç duyulan diğer bilgiler için firma ekseninde iletişim kurarak detayları öğrenebilirsiniz.

 

ISO 20000-1: 2011 Belgesi Fiyatları Nelerdir?

ISO Belgeleri kullanım alanlarına göre birbirleriyle entegre edilerek, firma ve kurumların prestij kazanmasını sağlayabilmektedir. ISO 20000-1 belgesi fiyatları  sadece belge sağlayıcı firmalar üzerinden alınabilmektedir. Belgenin fiyatları değişkenlik göstermekte, bilgi ve detaylar için belge sağlayıcı yetkili firma ile görüşülerek fiyat öğrenilebilir.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.