ISO 39001:2012 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi

img

ISO 39001:2012 Yol ve Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi

Yol trafiği güvenliği yönetim sistemi standartları olan ISO 39001: 2012 belgesi, kamu ve özel kuruluşların çalışma sistemlerinde kaza ve ölüm risklerinin azaltılmasını amaçlamaktadır. Bu belge karayolu yapımı ve şebekesine bağlı bütün kurumların maddi ve manevi kayıplarını engeleyecek öneriler, eğitim ve denetimlerle sürdürülmekte, hasara yol açan kazalardan kaçınılması için uluslararası alanda da değerlendirilmektedir.

 

ISO 39001: 2012 Belgesi Nedir?

Karayolu yapımı, bakımı, trafikle bağlantılı olan kamu kurumlarının ve seyahat firmalarının yol trafiği güvenliği yönetimi sistemleri üzerinden kontrol edilmesini sağlayan ISO 39001: 2012 belgesi, kazaların azaltılmasını da amaçlamaktadır. Toplumsal güvenlik, trafik kültürünün edinilmesi aynı zamanda sistemsel olarak risklerin göz önünde bulundurularak işlemlerin yapılması için önemli bir belgedir.

Karayolu üzerinden dünyada binlerce kaza olmakta, bunun nedenleri trafik güvenliği için araç kontrollerinin yapılmaması, yanlış bilinenler ve kurallara uymamaktan kaynaklanan nedenlere bağlıdır. Bilinçli bir karayolu bağlantılı firma olmak hem maddi hem de manevi hasarın azaltılması için bütün önemli noktaların farkına varılmasını sağlayacaktır.

 

ISO 39001: 2012 Belgesi Faydaları Nelerdir?

Karayoluna bağlı çalışmalar gerçekleşmekte olan firmaların alması önerilen ISO 39001: 2012 belgesi, trafik kültürünü edinmenizi sağlarken aynı zamanda kurumsal alandaki güvenliğiniz üzerine de çalışmalar gerçekleştirmenizde öncülük edecektir. Karayolu yapımı, tasarımı ve kargo gibi firmalarda çalışmakta olan kurumlar, bilinçli bir şekilde uluslararası trafik güvenliğine bağlı şartları yerine getirmek zorunda olacaktır. Sistem performansının artması, kamu ve özel kuruluşların güvenliğinin sağlanması bu şekilde gerçekleşebilecektir.

Trafik güvenliği sağlanarak, kaza kaynaklı ölüm ve yaralanmaların azaltılması sağlanacaktır.

Maddi ve manevi hasarların oluşması en aza indirilecek şekilde tasarlanmıştır.

Sigorta ve tazminat alanındaki ödemelerin azaltılması, bu konuda bilinçlendirilmesine yönelik işlemler yapılacaktır.

Araçların bakım, onarım ve verimliliğinin artırılmasını sağlayan püf noktalara odaklanılması sağlanacaktır.

Kuruluşların prestij ve imaj kazanmasına destek olacaktır.

Kazalardan kaynaklı hizmet ve ürün kayıplarında yapılması gerekenler, risk alanlarının neler olacağı test edilebilecektir.

Çalışanların ve firmanın trafik üzerindeki stresinin azalmasını sağlayacak detaylar öne çıkacaktır.

Hizmet ve ürün gecikmelerine yönelik çalışmalar yapılması sağlanacaktır.

 

ISO 39001: 2012 Belgesi Kimler Almalıdır?

Devlet ve yol trafiği üzerinden güvenliğin sağlanması için alınması gereken ISO 39001: 2012 belgesi, bireysel ve kurumsal yol kullanıcıları için ruhsal sağlık etkileri noktasında bile faydalı olmaktadır. Ancak karayolu alanında yapım ve bakım işlemleri yapan firmalar, karayolu şebekesine bağlı olan şirketler, yakıt taşımacılığı, dağıtım şirketleri, kargo ve kuryeler, pazarlama şirketleri ve taşımacılık alanında olan bütün firmalar trafik güvenliği sistemlerinden faydalanarak, daha prestijli ve stratejik çalışmalar gerçekleştirebilecektir. Kazaların azaltılması, maddi ve manevi kayıpların önlenmesi için bir yönerge görevi gören ISO 39001 belgesi, kara yolunda çalışmakta olan bütün firmaları kapsamaktadır.

 

ISO 39001: 2012 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 39001: 2012 belgesi, yol ve trafik güvenliği yönetim sistemi olarak kurum ve kuruluşların hizmet kapsamında trafiğe yönelik bilgilendirilmesini amaçlamaktadır. Bu belge hem ulusal hem de uluslararası alanda prestij sağlarken aynı zamanda eğitimden geçen firmaların maddi ve manevi zararlarının azaltılmasına yönelik bilinçli yolculuk üzerine tasarlanmıştır. Uluslararası standartlara göre düzenlenmiş olan belge, karayolu ile bağlantılı olan firma veya kuruluşların denetimlerden geçerek, trafik alanındaki güvenliğe ne kadar önem verdikleri üzerine kalite kontrolü yapıldıktan sonra verilmektedir. Bu belgeyi almak için ISO alanında yetkili olan bir firma ile görüşülerek, başvuru yapılır ve denetimler sonrasında kurum onay gördüğü takdirde belge alabilir.

 

ISO 39001: 2012 Belgesi Neden Önemlidir?

Trafik ve yol güvenliği yönetimi sistemlerine bağlı olan ISO 39001: 2012 belgesi, kurum ve kuruluşların bilinçli trafik yönetimine uyum sağlamasını amaçlamaktadır. Bu alanda yapılan çalışmaların sürekliliği, firma veya kurumun denetimler ışığında düzenli olarak kurallara uygunluk taşımasını aynı zamanda maddi ve manevi zarardan uzaklaşmasını sağlar. Kargo, kurye ve taşımacılık alanında çalışmakta olan firmalar, bilinçli bir şekilde yol ve trafik güvenliği yönetim sistemlerini kullanmayı, zarar etmeden ve sistemli bir şekilde iyileşmeye giderek güncel trafik güvenliği esaslarına uyum sağlamaları gerektiklerinin farkına varabilirler. Faaliyet gösterdikleri alanın özelliklerine göre yeni düzenlemeler yaparak prestij sahibi olurlar.

 

Uluslararası Alanda ISO 39001: 2012 Belgesinin Önemi

Uluslararası alanda da geçerliliği olan ISO 39001: 2012 belgesi, kamu kurumları, özel sektör ve ulaşım alanındaki diğer sektörler tarafından kullanılabilmektedir. Yıllık belirli kontrollerle alınan belge, aynı zamanda ulusal ve uluslararası ticaret alanında da prestij sağlanmasına destek olmaktadır. Yol ve trafik güvenliği bakımından kazaların azaltılması, olası risk durumlarına karşı önlem alınması için uyarı niteliğinde bir eğitimden geçilerek, bilinçli yolculuk sağlanmaktadır. Bu alanda eğitim alınarak veya danışmanlık hizmeti sağlanarak, ISO belgesi almak için başvuru yapılabilmektedir. Uluslararası standartlar üzerine kurulmuş olan bu prosedürler, global alanda da geçerlilik sağlayarak, kullanıcıların yönetim sistemleri alanında imaj kazanmasını desteklemektedir.

 

ISO 39001: 2012 Belgesi Entegrasyon Sistemleri

ISO belgeleri kalite, risk ve benzeri diğer belgelerle birlikte entegre edilerek kullanılabilmektedir. Bu sistem sayesinde kurumunuz prestij kazanır, imaj sahibi olur ve uzun vadede ticari alanlarda güven kazanır. Başvuru şartlarına uyarak, başvuru yapabilir, yıllık düzenli denetimlerle trafik ve yol güvenliği yönetim sistemleri üzerinden belge alabilirsiniz.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.