ISO 10002 Kalite Yönetimi – Müşteri Memnuniyeti Sistemi

img

ISO 10002 Kalite Yönetimi – Müşteri Memnuniyeti Sistemi

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışmak ve müşteri şikayetlerine yönelik yeni yönetim şekilleri benimsenmesi üzerine ISO 10002: 2018 belgesi, firmanın varlık sebebi olan müşteriye dönük çalışmaları pekiştirmek için ilkelere sahiptir. İş dünyasının dinamikleri üzerine yoğunlaşmak, müşteriye dönük çalışmaları ele almak aynı zamanda şeffaflık ilkesi üzerinden projeler belirlemek için ulusal ve uluslararası alanda prestij sağlamaktadır.

 

ISO 10002: 2018 Belgesi Nedir?

ISO 10002: 2018 belgesi tamamen firmanın kendi isteğiyle alabileceği bir belgedir. Yasal olarak veya devlet tarafından zorunlu tutulmamış bir belge olarak, iş yönetimiyle müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaların ortaya koyulması ve firmanın prestij kazanmasını sağlamaktadır. Rekabet ortamında firmanın en temel görevi, rakiplerini eleyerek yeni müşteriler kazanmak ve tabi ki müşterilerini kaybetmeden hizmet ve faaliyetlerinde devamlılık sağlamaktır. Müşteri memnuniyeti kapsamında oluşturulmuş olan bir belge olarak, ulusal ve uluslararası alanda standartlara uygun bir izlek sunulduğunu, müşteri odaklı çalışmalarla, kurumsal ve prestijli bir hizmet sağlayıcı olduğunu firma bu belge üzerinden gösterebilmekte, müşterilerinin geri dönüşlerini değerlendirme aşamasında kademe kademe ilerleyebilmektedir.

 

ISO 10002:2018 belgesi İlkeleri Nelerdir?

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarla firmanın veya kuruluşun prestij kazanması sağlanırken, aynı zamanda şirketin de uluslararası standartlar üzerinden faaliyetler göstermesi sağlanabilmektedir. ISO 10002: 2018 belgesi ilkeleri, tamamen müşteriye dönük aynı zamanda müşterilerin şikayet ve arzularının doğru anlaşılarak hareket edilmesi üzerine odaklanmaktadır.

Şeffaflık ilkesiyle müşteri şikayetlerine dönük sürecin, hem müşteriye hem de personele açık net bir şekilde yansıtılması

Cevap ve geri dönüş ile şikayetlerin ele alınması, müşteriyle sağlıklı bir iletişim kurulması

Erişebilirlik üzerinden şikayetlerin ele alınması aynı zamanda müşteri tarafından kolaylıkla erişebilir olması

Şikayetlerin objektif bir noktadan ele alınması

Müşteri şikayetlerinin değerlendirilmesi ve denetlenmesi

Müşterilerin bilgi güvenliğinin sağlanması

 

ISO 10002: 2018 Sertifikası Avantajları

Müşteri yönetim sistemi olan ISO 10002: 2018 belgesi, firma veya kuruluşun prestij kazanmasını sağlayacak aynı zamanda presnsipli ve tutarlı bir şekilde hizmet ağının oluşmasına destek olacaktır. Kurumsal bir firma olduğunuzu aynı zamanda müşterilerinize geri dönüşünüzde başarılı olduğunuzu göstermekte olan ISO 10002 belgesi, ilkelerle hareket etmeniz halinde hem müşterilerinizi kaybetmemenizi hem de yeni ticari faaliyet alanlarına yönelmenizi sağlayacaktır. Alacağınız eğitim sonrası müşterilerinize aranızdaki iletişim ve ilişkilerin kurumsal bir dille oluşturulması aynı zamanda süreklilik ve geliştirme odaklı çalışmaların yapılması sağlanacak, firmanızın prestijine katkılı olacaktır.

 

ISO 10002 : 2018 Belgesi Nasıl Alınır?

Türkiye yasalarına göre vergi levhası bulunan her şirket bu belgeyi alabilmektedir. Belgeyi almak için eksik bulunulan noktalarla ilgili ISO danışmanlık hizmeti vermekte olan yetkili firmalarla görüşülerek, denetim sonrasında belgenin tarafınıza teslim edilmesi sağlanacaktır. ISO 10002: 2018 belgesi almak için esnaf, holdingler ve şirket sahipleri başvuru yapabilmektedir. Müşteri odaklı bir firma anlayışı için yürütülmekte olan Müşteri yönetim sistemleri, özellikle özel sektördeki devamlılık ve prestij için uygulanacak stratejik çalışmalar sonrasında geri dönüşlerin olumlu olmasına olanak verecektir. Müşteri yönetim sistemi üzerine çalışmalar gerçekleştirilerek, sürekli ve devamlılık gösteren iyileştirme süreci, müşteri odaklı yaklaşımların belirlenmesi bu alanda çalışmalar gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmaların denetlenmesi sonucunda başvuru yaptığınız yetkili firma, denetimlerin olmulu geçmesiyle birlikte belgenizi size teslim edecektir.

 

ISO 10002: 2018 Hizmet Etiği Ve Etkileri

Müşteri yönetim sistemleri olarak ISO 10002: 2018 belgesi, yeni standartlara uyum sağlamak, müşteri odaklı yaklaşımlar ve müşteri şikayetlerini doğru değerlendirmek üzerine kurulmuştur. Bu hizmet etiği kapsamında, ulusal ve uluslararası alanda kurumun düzenli bir şekilde ilerleme kaydetmesi yönünde çalışmalar gerçekleştirmesini amaçlamaktadır. Kurumunuzu hem ulusal hem de uluslararası alanda güvenilir gösterecek bir belge olarak, International Organization For Standardization formatına uygun bir fima olduğunuzu belirleyecektir. Sorumluluk sahibi, hedefe yönelik ve ilerici bir kurum olduğunuzu sistematik bir çalışma üzerinden göstererek, hem firmanız için süreğenliği olan bir büyüme ideolojisi elde edebilir, hem de ticari faaliyetlerinizi artırabilirsiniz.

 

ISO 10002: 2018 Eğitimi

ISO 10002: 2018 belgesi eğitimi belge veren firmalar tarafından verilmemektedir. Belge almak için ISO prosedürüne uygun şekilde yaklaşarak, kurumunuzun müşteri yönetimi sistemini kurgulamanız eğer ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bu alanda danışmanlık hizmeti almanız gerekebilmektedir. Kılavuzluk prensipleri, müşteri odaklı yaklaşımlar ve sürekli iyileştirme üzerine geliştireceğiniz politikalar üzerinden belgeyi almanız sağlanacaktır. Şikayetleri ele alma, planlama ve tasarım alanında da genel ve süreğen bir ilerleme kaydetmek gerekebilmektedir. ISO belgesi almak için başvuru yaparak, müşteri yönetimi sistemleri hakkında detaylı bilgi öğrenebilir, bu alanda çalışmalarınızı tamamladıktan sonra belge almak için firmanızı denetim alanına yönlendirebilirsiniz.

 

ISO 10002: 2018 Belgesi Yeterlilik

Müşteri odaklı yönetim sistemleri üzerine, firma veya kurumunuzun prestij kazanması üzerine çalışmalar yaparak bu belgeyi almanız sağlanacaktır. İSO 10002: 2018 belgesi yeterlilik için, sorumluluk ve yetki alanlarının geliştirilmesi, cevap verebilirlik, müşteri odaklı ve geri dönüşümlü çalışmaların yapılması, taahhüt aynı zamanda gizlilik ilkelerine uygunluk sağlanması gerekmektedir.

 

ISO 10002: 2018 Belgesi Fiyatları

Denetimler sonucunda alabileceğiniz ISO belgeleri, birçok ISO belgesiyle entegre edilebilmektedir. Ancak belge fiyatlandırmaları genel olarak yıllık ekonomik değişimler üzerine farklılık gösterebilir. Belge başvurunuzu yaparken, kurumunuz ve kişisel bilgileriniz hakkında gizlilik ilkesi üzerine yaklaşılarak sizlere geri dönüş yapılacaktır.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.