TSE Nedir?

img

TSE Nedir?

04/08/2021 tarihinde yayınlandı

Türkiye Standartları Endüstrisi olarak tanımlanan TSE, bu doğrultuda üretime yeterlilik belgesidir. Kurumsal kimliğe sahip olan işletmelerin mutlaka yani yasal kapsamda bu belgeye sahip olması gerekir. TSE, firmaların söz konusu ürünleri üretme konusunda yeterlilik arz ettiğini gösterir. Bu da hem firma prestijinin yükselmesi ve hem de daha geniş bir müşteri ağı elde etmesi açısından önem arz eder.

TSE belgesine sahip olmayan işletmelerin kaliteli ve güvenilir bir şekilde hizmetler sunması söz konusu değildir. Bu belge işletmelerin sektörde kalitesini gösteren en temel etkenlerden biridir. Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi işletmelerin ayrıca daha istikrarlı bir şekilde hizmet sunması açısından da avantaj sağlar. Bu belgeye sahip olan firmalar gerek yurtiçi ve gerekse de global anlamda daha sağlıklı bir şekilde yol alabilir.

TSE Nedir

TSE nedir sorusunun cevabı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. TSE, Türk Standartları Enstitüsü kuruluşunun kısaltılmış adıdır. Bu kuruluş 1960 yılında Türkiye’de verilen hizmetlerin standartlarını belirleme amacıyla kurulmuştur. Türk Standartları Enstitüsü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığına bağlıdır.

Tüketiciler, TSE hakkında bilgi edinmek istemektedirler. TSE, tüketicilerin can ve mal güvenliğini sağlamakla beraber standartlara uygun kaliteli ürünlerin tüketiciye ulaşmasını sağlamaktadır. TSE belgesine sahip olan kuruluşlar üretim için yeterli görülmektedirler. Bu belgeyi edinen işletmeler anlaşma gereği ürünlerinde TSE amblemini kullanma hakkını elde etmektedirler.

TSE’nin amacı, ticaretin daha sağlıklı ve daha güvenli olmasını sağlamakla beraber daha kaliteli bir hizmet sunmaktır. Türk Standartları Enstitüsü, uygunluk belgesini verdiği her işletmeyi düzenli olarak kapsamlı bir şekilde denetlemektedir. Bu da tüketicilerin ürünleri sürekli olarak daha güvenli bir şekilde tüketmesini sağlamaktadır.

TSE Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye Standartları Endüstrisi, ülkemizdeki hizmet standartlarının şeffaf bir şekilde belirlenmesi amacıyla 1960 tarihinde resmi anlamda faaliyete geçirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde hizmete sunulan TSE, bu kapsamda ülkemizde üretilen ürünlerle ilgili tüm yasal usulleri belirler. Bir kamu kurumu olan Türkiye Standartları Endüstrisi bu doğrultuda ürün yeterliliği haricinde imal edilen her türden ürünlerin sağlık açısından risk teşkil etmediğini gösterir. Bu sebeple TSE sadece firmalar açısından değil tüketici sağlığı korunması açısından da büyük avantajlar sunar. Bu belgenin geçerlilik süresi ise 365 gündür.

Yani TSE belgesi almaya hak kazanan işletmeler bu sürecin dolması sonrasında yeniden belge başvurusu yapması zorunludur. Bununla birlikte belgeyi almaya hak kazanan işletmeler ürünlerinde TSE amblemi belirtmek zorundadır.

TSE Belgesi Ne İşe Yarar?

Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi işletmeler ve tüketiciler açısından birçok faydalar sunar. Bu belge yukarıda da belirttiğimiz gibi üretim yeterlilik sertifikasıdır. Dolayısıyla bu belgeye sahip olan işletmeler üretmiş olduğu ürünlerin üzerinde de TSE logosu yapıştırması önemlidir. Bu kapsamda müşteri memnuniyeti elde edilir. TSE amblemi yer almayan ürünler beraberinde müşteri memnuniyetsizliğine ve dolaysıyla da ilgili üretici işletmenin daha düşük düzeyde tercih edilmesine neden olur.

Bu belge ticari işletmelerin söz konusu alanda koruma altına girmesini sağlar. Bunun haricinde Türkiye Standartları Endüstrisinin temel misyonu uluslar ve uluslararası ticarin en yüksek kalite ve güven standartlarına sahip olmasını sağlamaktır. Türkiye Standartları Endüstrisi aynı zamanda ticari işletmeler arasında daha sağlıklı bir şekilde rekabet oluşmasını destekler. Bu kapsamda firmaların hızlı bir şekilde daha geniş ve kaliteli bir Pazar ağı oluşturmasına yardımcı olur.

TSE Belgesi Alınmasının Yararları Şunlardır;

  • Mevzuatların uygulanması konusunda gerekli çalışmaların yapılarak standartları hizmetlerine motive eder.
  • Standart ihtiyaçlarının doğrudan kurum bünyesinde yer almasını sağlayarak bu kapsamda ticari işletmelerin daha yüksek donanımlı personellere sahip olmasını sağlar.
  • Tüketicilere yüksek güven sunarak bu kapsamda müşteri memnuniyeti sağlar.
  • Ürünlerin söz konusu piyasada daha çok bilinmesine yardımcı olur ve bu kapsamda üretici firmaların daha geniş ve istikrarlı müşteri tabanı elde etmesini sağlar.
  • Kaliteli ve standartlara uygun ürünlerin piyasada daha sağlıklı ve pratik bir şekilde yer almasını sağlar.
  • Tüketicilerin hem mal ve hem de can güvenliğini koruma altına alır.

TSE Belgesi Önemi

TSE belgesi işletmelerin başarılı bir şekilde hizmet sunması açısından önem arz eder. Bu belge üzerinden işletmeler problemli ya da herhangi bir anlam ifade etmeyen rekabetlerden uzak durabilir. Çünkü Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi işletmelerin risk etkenlerinden de korunmasını sağlar. TSE belgesi firmaların ürün kalitesi konusunda müşterilerine karşı kendilerini kanıtlaması açısından da önemlidir. Bu belge olmadan üretilen ürünler sağlıklı ve kaliteli dahi olsa da müşterilerin ürünleri satın alma veya tavsiye etme konusunda endişe yaşaması mümkündür.

TSE belgesi üretilen ürünlerin doğrudan Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanması demektir. Çünkü bu belge Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa hareket etme özelliğine de sahiptir. Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi firmaların global anlamda da bilinmesini ve bu kapsamda yabancı müşteriler tarafından da benimsenmesini sağlar. Dolaysıyla Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi firmaların ticari alanda daha geniş perspektifler elde etmesinde can simidi olarak da nitelendirilebilir.

TSE Belgesi Nasıl Alınır?

Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi internet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte artık daha hızlı ve kolay bir şekilde alınabilir. Bu kapsamda ticari işletmeler bu belgeyi temin etmek için yetkili kuruluşlara veya bu kuruluşların kurumsal web sitesi üzerinden online bir şekilde başvuru formu doldurabilir. Bu belgenin alınabilmesi açısından bazı belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir.

TSE ürün belgelendirme başvuru formu, Marka tescil belgesi ya da başvuru yapıldığına dair yazılı bir belge, imza sirküleri, oda hizmet belgesi, resmi gazete fotokopisi, avans dekont ve noter onaylı vekaletname hazırlanması yeterlidir. Ayrıca bu belgelerin daha pratik bir şekilde taşınması açısından kaliteli naylon dosyada yer alması tavsiye edilir.

TSE Belgesi Alınması Zorunlu mu Ve Bu Belgenin Alınmaması Durumunda Ne Olur?

Türkiye Standartları Endüstrisi belgesinin ticari firmalar tarafından alınması zorunludur. Düzenlenen yasa doğrultusunda herhangi bir ticari alanda faaliyet gösteren her ölçekten firmaların Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi alması gerekir. TSE belgesi doğrudan Türkiye Standartları Endüstrisi tarafından verilir. Bu bakımdan işletme sahibi veya yetkililerinin doğrudan bu kurum üzerinden bireysel ya da online başvuru yapması gerekir.

Belgenin alınmaması durumunda ilgili ticari firmanın tercih edilmemesini doğurur. Çünkü Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi üzerinden ürünlerin birinci sınıf kaliteye sahip olduğu anlaşılabilir. Tüketiciler ürün satın alırken özellikle ürün üzerinden TSE logosu olup olmadığına bakabiliyor. Bu da ilgili firmanın ne denli güvenilir olduğunu gösterir.

TSE Belgesi Alınması Ücretli mi?

2021 döneminde Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi hakkında merak edilen birçok konular bulunuyor. Bunlardan biri de bu belgenin alımı sırasında ücret olup olmadığıdır. Belgenin başvuru sırasında başvuruyu yapan firma görevlisinin doğrudan Türkiye Standartları Endüstrisi resmi sitesi veya kurum merkezi üzerinden hizmet bedelini yatırması yasal kapsamda zorunludur.

Dolaysıyla ücretin yatırılmaması durumunda işletmelerin Türkiye Standartları Endüstrisi belgesine sahip olması söz konusu değildir. Bunun haricinde belgenin geçmiş dönemlere oranla bugün hizmet bedeli daha düşük bir şekilde sunuluyor. Ayrıca TSE belgesi ücretinde her yıl farklılık söz konusudur. Bu bakımdan TSE belgesi başvurusu yapmadan önce güncel ücret hakkında bilgi almanız tavsiye edilir.

TSE Belgesi Alımı Zorlu Bir Süreç mi?

Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi alımı zorlu bir süreci kapsamaz. Çünkü bu belgenin doğrudan ilgili kurum tarafından hızlı bir şekilde hazırlanması söz konusudur. Bu alanda deneyimli kadrolar sizlere gerekli destek hizmetleri de sunacaktır. Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi bugün daha erken sürede alınabiliyor. Özellikle yoğunluğun olmadığı saatler içerisinde belge başvurunuzu yaparak birkaç gün içerisinde belgenizi alabilirsiniz.

TSE Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Yeni bir işletme kurmak istediğinizde ek ücretler ödemeden Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi alabilirsiniz. Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi resmi anlamda geçerlilik süreci 1 yıldır. Dolaysıyla işletmelerin bu zaman dilimini aşması durumunda aynı kuruluş üzerinden ve gerekli belgeleri yeniden hazırlayarak yeniden başvuru yapması gerekir.

TSE Belgesi G Belgesi Yerine Geçer mi?

Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi ayrıca G uygunluk belgesi gerektiren ürünlerde de güvenle uygulanabilir. Bu kapsamda G uygunluk belgesi kapsamında yer alan diğer ürünleriniz için de TSE belgesi alabilirsiniz. Türkiye Standartları Endüstrisi belgesi aldıktan sonra mutlaka tüm ürünlerinizin üzerine TSE logosu bulundurmanız tavsiye edilir.

Türk Standartları Enstitüsü Görevleri Nelerdir?

1960 yılında Ankara’da kurulan TSE, birçok üretim alanında standartların oluşturulması amacı ile kurulmuştur. Hem üreticinin hem de tüketicinin sahip olduğu hakları korumak amacıyla belirlenen bu standartlar sayesinde tüketicinin can ve mal güvenliği sağlanmaktadır.

TSE, yurtiçindeki standartlar ile global standartların uyumlu olması için çalışma yürütmektedir. Aynı zamanda tüketici taleplerini de göz önüne alan TSE, kalite kontrol çalışmalarında bulunmaktadır. Bu yönüyle birçok alanda satışa sunulan ürünlerin sağlıklı ve kaliteli olmasını sağlamaktadır. TSE damgalı ürünler toplumun gözünde daha güvenilir kabul edilmektedir.


 

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.