ISO 27001 Belgesi Nedir?

img

ISO 27001 Belgesi Nedir?

22/09/2021 tarihinde yayınlandı

ISO 27001 belgesinin bir diğer ismi bilgi güvenliği belgesidir. Bu belge ile kurumlar ve müşterileri bütün bilgilerini gizli tutabilir ve güvenli bir çalışma sistemine kavuşur. Belgenin hedefi çalışmalar sırasında kuruluşlar ve firmaların ve de karşılarında iş yaptıkları kimselerin bilgilerini güvende tutma sistemini yönetmektir.

ISO belgeleri arasında en önemlilerinden kabul edilen bu belge ile sistemli ve güvenilir bir çalışma ortamı yaratmak mümkün olur. Bu yüzden özellikle bilgi ya da bilişim alanında çalışan kuruluş ve firmaların için ISO 27001 belgesinin önemi büyüktür.

 

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 27001 belgesinin bir diğer adı da bilgi güvenliği yönetim sistemidir. Uluslararası bir belgedir ve bu belge ile firmalar kendi finansal verileri ve müşterilerinin saklanması gereken bilgilerini koruyabilir. Ayrıca belge firmaların risk tanımlamasına da yardımcı olur. Saklanması gereken gizli bilgiler konusunda riskler azaltılabilir, hatta ortadan kaldırılabilir.

Bu tarz bilgiler konusunda yeterince güvenlik önlemi almanın en önemli göstergelerinden birisi de ISO 27001 belgesine sahip olmaktır. Bu belge ile kurum ve kuruluşlar hem şimdiki riskleri azaltabilir hem de gelecekteki güvenlik risklerinin de kontrol edilmesine katkıda bulunmuş olur. İtibarlı ve saygın bir şirket olmanın en önemli koşullarından birisi de bu belgeye sahip olmaktır. ISO 27001 belgesine sahip olan firmalar, ortakları ve müşterilerinin gözünde çok daha güvenilir ve saygın bir intiba uyandırır. 

 

ISO 27001 Belgesinin Avantajları

Bir firmanın bilgi yönetiminde sistematik ve sağlam bir yönetim politikasına sahip olmak istiyorsa mutlaka ISO 27001 belgesini almalıdır. Bu belgeyi alan bir firmanın sektördeki rakipleri arasında farklı bir yeri olur. Belgeye sahip olanların yüzde sekseni şirketlerinin ve işlerinin güvenliğini arttırdığını söylemiştir. Yüzde 75'inden fazlası ise işlerindeki risklerin önemli ölçüde azaldığını söylemiştir.

Yüzde 70'inden fazlası da bilgi sistemlerinde önemli bir koruma sağlandığının altını çizmiştir. Bu gibi faktörler, kurum ve firmaların çok büyük bir maddi tasarruf yapmasını da sağlar. ISO 27001 belgesini alarak pazarın gerekenleri ile uyum sağlayan bir firma, müşterilerinizin gözünde çok daha itibarlı olur. Rakiplerine ve müşterilerine bu alanda uluslararası bir belge sahibi olduğunu söyleyerek güvenilirliğini katlar. Belgenin sağladığı en önemli avantaj da budur. 

 

Bilginin Kaybolması

Bir firmayı ya da kurumu ayakta tutan temel şey oraya ait bilgilerdir. Korunması gereken en temel varlık da bilgi varlığı olarak kabul edilir. Farklı yerlerde ve zamanlarda kullanılacak olan bilgilerin saklanması için çeşitli yöntemler izlenebilir. ISO 27001 bu yöntemlerin uluslararası alanda onay almış biçimidir. Bilgi güvenliği deyince akla gelen en önemli belgelerden birisidir. Bilgi güvenliği konusu da bugün pek çok firma için hayati bir önem taşır.

ISO 27001 belgesi yani bilgi güvenliği sistemi bir kuruluşta çalışan üst yönetim tarafından onaylanıp denetlenir. Bu sistemle birlikte kuruluş içerisinde kurumsal politika ve yapı, planlama etkinlikleri, prosedürleri, uygulama ve sorumlulukları daha düzenli bir şekilde yürütülür. Özel olarak üst yönetim tarafından desteklense de bir firmada çalışan bütün herkes bu sistemin yürütülmesinden sorumludur. Kurumsal olarak bir firmanın başarı sağlamasında belgenin büyük bir rolü vardır. 

 

ISO 27001 Faydaları

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sistemi ilk olarak, geçerli, güvenilir ve doğru bilgi edinilmesini sağlar. Bu belgeye sahip olan bir iş yeri zamandan tasarruf eder ve iş yükünün büyük bir bölümünden kurtulur. En önemli özelliği ise riskleri büyük oranda azaltmasıdır. Tabi ki işin devamlılığını sağlaması da en büyük avantajlarından birisidir. Temel olarak sağladığı yarar da bilginin korunmasıdır.

Bu belgeye sahip olan bir iş yerindeki herkes bilginin korunması konusunda daha çok farkındalık kazanır. Bilginin içeriğinin korunması ve yöntemlerinin sürekli olarak devam etmesi de bir diğer avantajıdır. Artık bu belgeye sahip olmak yasalar tarafından zorunlu kılınmıştır ve bir iş yerinin yasal olarak çalışmasını sağlar. Bu belge ile birlikte bilgi varlığına erişim sağlamak zorlaşır. Belgenin ona sahip olan kuruma itibar, saygınlık ve rakipleri arasında öne geçme fırsatı sağlamasının en önemli nedeni de budur.

 

ISO 27001 Kimlerle İlgilidir?

Dünyanın her yerinde çalışan bütün kurumlar bu belgeyi alabilir. Uluslararası alanda geçerli olduğu için büyük ya da küçük bütün firma, kurum ve kuruluşlar bu belgeyle ilişkilidir. Ayrıca ISO 27001 belgesi, bilgi, kamu, sağlık ve finans alanında çalışan firmalar için özel bir öneme sahiptir.

Bilgiyi başka bir firma adına yöneten firmalar için de ISO 27001 belgesi özel bir önem taşır. Bu belgeye sahip olan bir firma müşterilerine onlara ait bütün bilgilerin korunduğu garantisini vermiş olur, ki bu da bazı sektörler için çok mühimdir. İlk başta görev sözleşmesini kabul eden ve imzalayan firmalar olmak üzere pek çok firma bu belgeye sahip olmalıdır. 

 

Hangi Firmalar ISO 27001'e Sahip Olmalıdır?

İmtiyaz ve görev sözleşmesini kabul edip imzalayan firmalar, sabit telefon, uydu haberleşme, GMPCS telefon işletmeciliği, altyapı işletmeciliği ve sanal mobil şebeke hizmeti veren bütün firmalar ISO 27001 belgesine sahip olması gereken firmalardır. Bunun yanında, internet servisi sağlayan firmalar da bu belgeye sahip olmalıdır.

Herhangi bir hava taşıtında GSM 1800 temelli mobil telefon hizmeti sunan firmalar için de belgenin önemi vardır. Özel entegratör adlı yetkiye sahip olmak isteyen firmaların da ISO 27001 sahibi olması beklenir. Bazı ihracatçı firmaların da gümrük işleri yetkisi alması gerekir. Bu yetkiye sahip olmak için de ISO 27001 belgesi önemlidir. Elektronik bir haberleşme şebeke hizmeti veren firmaların da belgeye sahip olması zorunludur. Bilişim sektöründe hizmet veren bütün firmalar için de ISO 27001 önemlidir. 

 

Hangi Firmalar İçin Zorunludur?

ISO 27001 belgesi aslında bilgi korunması sistemi için yasal bir zorunluluk sağlar. Ama özellikle doğalgaz ve elektrik piyasasında çalışan bütün firmalara bu belgeye sahip olma zorunluluğu getirilmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı olarak gümrük yükümlülüğü taşıyan bütün firmaların bu belgeye sahip olması gerektiği de resmi gazetede yayınlanmıştır. E fatura uygulaması yapan bütün firmalara da ISO 27001 belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. 

 

Hasarların Önlenmesi

İnternet ve sanal alanda meydana gelen gelişmeler bugün pek çok sektörü etkiliyor. Ancak bu etkilerin hepsinin de olumlu etkiler olduğu söylenemez. Pek çok dış sorun ve teknik hata firmalar için büyük riskler ortaya çıkarabilir. Bu hatalardan kaynaklı sorunlar casusluk ya da bilginin kötüye kullanılmasına neden olabilir. Bunlardan kaynaklı hasarların önlenmesi bir kurum için hayati bir önem taşır.

Hem zamandan hem de maddi hasarlardan tasarruf sağlamak için firmalar artık uluslararası standartlara uygun çözümler getirmelidir. Bu gibi riskli alanlarda çalışan firmalara bilgi güvenliği konusunda uluslararası standart getiren en önemli belge de ISO 27001'dir. Bu belgeye sahip olursanız kurumsal risklerin hesaplamasını yapabilir ve risklerden kaynaklı sorunlara karşı çok daha güvenilir bir kurum haline gelirsiniz. Bu yüzden sistematik ve düzenli bir bilgi güvenliği sistemine sahip olmak isteyen bütün firmalar ISO 27001 belgesi sahibi olmalıdır. 

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.