Haccp Nedir?

img

Haccp Nedir?

04/08/2021 tarihinde yayınlandı

Haccp, besin üretiminin sağlıklı ve bilinçli bir şekilde gerçekleştirilmesi, üretilen besin ürünlerinin gerekli testlerden geçirilmesi, tüketici açısından herhangi risk etkenleri oluşturmaması, üretimlerin konforlu, sağlıklı ve hijyenik bir ortam üzerinden gerçekleştirilmesi, müşterilerin üretilen besin kalitesinden memnuniyet duymasına yönelik özel olarak oluşturulmuş ürün güvenilirliği uygulamasıdır. Bu uygulama üzerinden besin üretici firmaları daha yüksek bir özgüven üzerinden hizmetler sunar.

Bu kapsamda da istikrarlı ve geniş müşteri tabanı elde edebiliyorlar. Haccp uygulaması geçmişten günümüze dek birçok modern Avrupa ülkeleri üzerinden uygulanıyor. Özellikle son birkaç yıl içerisinde ise ülkemiz genelinden de yoğun bir şekilde uygulanmaya geçildi.

Haccp Neden Önemlidir?

Haccp uygulaması işletme güvenilirliği ve buna ek olarak müşteri memnuniyeti açısından hayati bir değer arz ediyor. Bu uygulamayla birlikte hem üretilen ürün kalitesi ve hijyenik olması ve hem de satın alınan ürünlerden tüketicilerin memnun kalması sağlanır. Haccp uygulaması olmadan üretilen ürünlerin ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanması söz konusu değildir. Çünkü bu uygulama doğrudan Sağlık Bakanlığı işbirliği üzerinden geliştirilmiştir.

Bugün uygulama 81 ilimizden her ölçekten ticari firmalar tarafından güvenle tercih ediliyor. Uygulama üzerinden ticari firmalar ayrıca olası hataların önüne kolay bir şekilde geçebilir. Mevcut hataların pratik bir şekilde tespit edilerek gerekli çözümlerin sunulması da uygulama üzerinden gerçekleştirilir.

Haccp Uygulamasının Firmalara Sunduğu Faydalar

2021 döneminde haccp uygulaması firmalara birçok yönden faydalar sunar. Uygulama ürün üretim sürecinin daha pratik olmasına destek olur. Bu kapsamda tüketicilerin zaman kaybı yaşanmasının önüne geçilir. Haccp uygulamasında herhangi risk etkenleri söz konusu değildir. İşletmeler bu sistem üzerinden daha geniş kitlelere ulaşabilir. Bu doğrultuda günlük kar marjını ciddi anlamda yükseltebilir.

Haccp uygulaması ürün üretimi yapan her ölçekten ticari firmalara hitap eder. Dolayısıyla işletmenizin büyüklüğü fark etmeksizin bu uygulamadan basit bir şekilde faydalanabilirsiniz. Ayrıca uygulamayı uzun dönemli veya ürün üretimlerinizi sonlandırıncaya dek geçici olarak da kullanabilirsiniz.

Haccp Uygulaması Zorunluluğu

Haccp uygulaması yasal kapsamda belirtildiği üzere uygulanması zorunludur. Bu uygulamayı kullanmayan ticari firmaların ürün üretim faaliyetleri yasal kapsamda geçici olarak durdurulabilir. Amerika Birleşik Devletleri üzerinden gerçekleştirilen besin güvenilirliği çalışmaları 1980 tarihinden itibaren Avrupa Birliği tarafından da benimsenmiştir. Bu tarihten itibaren uygulama global anlamda hızlı bir şekilde yayılmıştır.

Sistem 1993 tarihinden itibaren ise Avrupa Birliği tarafından resmi anlamda kullanımı mecburi hale gelmiştir. Bu sebeple haccp uygulaması ülkemiz tarafından da benimsenerek bugün resmi statü üzerinden uygulanıyor.

Haccp Uygulamasının 7 Temel Prensibi Şunlardır;

  • Kritik kontrol merkezlerinin belirlenmesi
  • Tehlike analizlerinin gerçekleştirilmesi
  • Kritik limitlerin gerçekleştirilmesi
  • İzleme prosüdürlerinin gerçekleştirilmesi
  • Düzeltici hizmetlerin belirlenmesi
  • Doğrulama prosüdürlerinin gerçekleştirilmesi
  • Dökümantasyon ve kayıt uygulamasının gerçekleştirilmesi

Haccp Belgesini Kimler Temin Edebilir?

Haccp sistemi belgesi artık daha basit bir şekilde temin edilebilir. Bu belgenin başvurusu tercihe göre doğrudan internet üzerinden online olarak da yapılabilir. Bu kapsamda evinizden çıkmadan da belge başvurunuzu pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Haccp belgesini her türden besin ürünlerin üreten ve bu ürünleri pazarlama ağı üzerinden satışa sunan her tipten ticari firmalar talep edebilir. Haccp belgesi geçmiş dönemlerde daha zahmetli bir şekilde alınabiliyordu. Bu da başvuruyu yapan firmaların ciddi anlamda zaman kaybetmesine neden oluyordu.

Fakat bugün bu belgenin alımı dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilir. Tehlike Analizi Ve Kritik Nokta Kontrolü anlamına gelen bu belge aynı zamanda uluslararası statü taşıyor. Bu sebeple belge hizmete sunulduğu tarihten itibaren kurumsal kimlikli ticari firmalar tarafından da kullanılıyor.

Haccp Belgesi Nereden Alınır?

Bu soru birçok firmalar tarafından soruluyor. Haccp belgesi birçok merkezler üzerinden tedarik edilebilir. Fakat dikkat edilmesi gereken en temel nokta ise, internet dünyasında yer alan ve simsar olarak da bilinen merdiven altı sitelerden uzak durulmasıdır. Bu tarz noktalar üzerinden garantili bir şekilde haccp belgesi alınamaz. Bu da firmaların her yönden dezavantajlı kalmasına neden olur. Haccp belgesi Uluslar Arası Belgelendirme Kurumları tarafından verilir. Dolaysıyla bu kurumlar haricinde farklı merkezlere başvuru yapılmaması tavsiye edilir. Bunun haricinde birçok besin belgelerinde olduğu gibi Haccp besin denetim belgesi başvurusunda da cüzzi bir hizmet bedeli ödenmesi söz konusudur.

Çünkü bu belge resmi bir belge olduğundan firmaların belgeye sahip olma karşılığında ilgili kuruluşa yasal kapsamda belirtilen hizmet bedelini ödemesi zorunludur. İSO firmaları veya bu firmaların kurumsal web sayfaları üzerinden de 7/24 kesintisiz bir şekilde belge başvuru formunuzu doldurabilirsiniz. Fakat belgeyi almaya hak kazanabilmeniz açısından öncelikle söz konusu kriterleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerekir.

Haccp Gıda Belgesi Ücretli mi?

Haccp gıda belgesi hakkında merak edilen ayrıntılardan biri de bu belgenin alımında herhangi bir ücret ödenip ödenmeyeceği konusudur. Birçok belge türlerinde olduğu gibi Haccp belgesi de yasal kapsamda yer alır. Bu sebeple işletmeniz için bu belgeyi temin etmek için yasal kapsamda belirli bir hizmet bedeli ödemeniz gerekir. Haccp belgesi hizmet bedeli ayrıca her yıl farklılık gösterir. Bu bakımdan 2020 döneminde sunulan ücret miktarıyla 2021 döneminde sunulan ücret miktarı aynı değildir.

Haccp besin belgesi ücreti hakkında ilgili kuruluş kurumsal web sitesi üzerinden ayrıca güncel bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Bu belge ödemesini ister nakit ister kuruluş sitesi üzerinden sunulan banka bilgileri doğrultusunda tüm banka kredi kartlarınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Haccp Gıda Belgesi Riskleri Var mı?

Haccp besin belgesi herhangi riskleri yoktur. Bu belge doğrudan yetkili olan kuruluş tarafından düzenlenerek sizlere takdim edilir. Fakat dikkat etmeniz gereken internet üzerinden belgeyi amatör türünden web siteleri üzerinde temin etmemektir. Bu gibi siteler üzerinden haccp besin belgesi kusurlu olarak düzenlenebilir. Bunun haricinde daha yüksek bir fiyat tarifesi üzerinden sunulabilir. Bu da sizlerin her yönden dezavantajlı olmanız demektir. Haccp belgesi sadece yetkili kuruluş tarafından düzenlenir. Ülkemizde de bu belgeyi sadece ilgili kuruluş merkezinden veya kuruluş resmi web sitesi üzerinden online olarak temin edebilirsiniz.

Haccp Besin Belgesi Kullanım Süresi

Haccp besin belgesinin kullanım süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süreç doğrudan yetkili kuruluş olan ISO firmaları tarafından belirlenmiştir. Bu bakımdan haccp besin belgesi aldıktan sonra bu belgeyi 365 gün boyunca sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Belge kullanım süresi dolduğunda ise yeniden istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekir. Harç bedeli de ödedikten sonra yeniden belgenizi alabilirsiniz. Dolaysıyla işletmeniz var olduğu sürece haccp belgesini her yıl bir sefer alma hakkınız bulunuyor.

Haccp Gıda Belgesi Alırken Dikkat Edilecekler

Haccp besin belgesi alırken ayrıca dikkat etmeniz gereken birçok hususlar söz konusudur. Bu belgenin orijinal olmasına dikkat etmelisiniz. Bu bakımdan da özellikle online olarak belgeyi temin etmek istediğinizde yetkili firma hakkında kapsamlı bir şekilde araştırma yapmanızda fayda bulunur. Bunun haricinde belgeyi 365 gün boyunca güvenli bir alanda muhafaza etmeniz önemlidir. Belgenin sıvıdan ve diğer dış etkenlerden korunması açısından mümkünde kaliteli naylon bir dosya içerisinde yer almasını sağlayabilirsiniz.

Haccp besin belgesi işletmelere büyük fırsatlar da sunar. Bu kapsamda besin üretici firmalarının daha kaliteli bir müşteri kitlesi elde etmesine destek olur. Bu belgeyi temin ederken mutlaka güncel harç bedelini öğrenmelisiniz. Buna göre harç bedelinizi evraklarınızla birlikte hazırlamanız belge başvuru sürecinizin hızlanması açısından avantaj sağlayacaktır. Haccp besin belgesinde herhangi bir ek hizmet bedeli ödemeniz söz konusu değildir. Dolaysıyla belgeyi almak için başvurduğunuz firmanın sizden ek ücret talep etmesi durumunda söz konusu firmadan hemen uzaklaşmanız tavsiye edilir.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.